اصول نگارش محتوا یعنی همان نکات و قواعدی که برای نوشتار درست یک محتوا باید رعایت شوند. تولید محتوا اولین اصل ارتباط با سایر افراد به حساب می آید. تجارت آنلاین برای معرفی خدمات و کسب و کار خود نیاز به تولید محتوا دارد. امروزه به دلیل رقابت بازار مشابه تنوع و جذابیت درتولید محتوا امری ضروریست و درواقع روش مناسبی برای بازاریابی محسوب میشود. محتوای خوب و متناسب با کسب و کار شما میتواند تاثیر چشمگیری در پیشرفت فعالیت شما داشته باشد و از مهم ترین فاکتور های برتری به نسبت سایر رقبا به حساب می آید. برای استفاده از روش های تبلیغاتی نیز باید محتوایی جذب کننده برای مخاطبین خود داشته باشید. البته افرادی هستند که محتوای مناسب کسب و کار شما را طراحی و تولید میکنند.

اصول نگارش محتوا چیست؟
چه محتوایی خلق کنیم؟

از زمان پیدایش صنعت چاپ، بازار رقابت تولید محتوا برای افراد بیشتر شد و تقاضای مخاطبین برای محتواهای جذب کننده این بازار را گرم تر کرد. در صورتی که کسب و کار شما مشخص باشد برای تولید محتوا باید نگارشی درست و ذهنی خلاق داشته باشید. از ایده های جدید و کمتر دیده شده برای فعالیت در بازار استفاده کنید. با کسب اطلاعات از نیاز کاربران و اطلاعات رسانه های خبری میتوان محتوای مورد نیاز مخاطبین را درک و مورد بررسی قرار داد تا محتوایی کارآمد خلق کنید. برای اینکه محتوای شما مورد استقبال کاربران قرار بگیرد باید در ابتدا کسب و کار مورد نیاز را به شکل خلاصه و مفید معرفی کنید تا مخاطب برای شناخت بیشتر ترغیب شود.

اهمیت نگارش محتوا

انتقال اطلاعات و پیام و عقیده با زبانی ساده و قابل فهم برای مخاطب، نوعی نگارش محتوا محسوب میشود. نگارش محتوا ابزاریست برای خاص تر کردن محتوا که در صورت استفاده درست از این ابزار باعث بالا بردن اطلاعات، رونق کسب و کار و شناخت درست از هدف شما شده و منجر به ایجاد اعتماد میشود. دایره لغات گسترده کمک زیادی به تولید محتوای ما میکند ولی اصول نگارش صحیح باعث زیبایی بیان و قابل فهم شدن محتوا میشود.

چگونه نگارش محتوا انجام دهیم؟

  • در ابتدا باید عناوینی را برای محتوای خود درنظر بگیرید. مختصر و متنوع بودن عناوین باعث جذب مخاطبین بیشتری میشود. ولی در صورت تکراری بودن عناوین مخاطب ترغیب به مطالعه نشده و با ترک صفحه شما درصد رضایتمندی سایت شما کاهش می یابد.
  • سپس با رعایت نکات دستوری که بسیاری از آنها را در دوران تحصیل آموخته ایم مانند استفاده از افعال و نشانه گذاری ها، متن خود را برای مخاطب خوانا خواهیم کرد.
  • استفاده درست و بجا از افعال در انتها، تناسب آنها با مابقی جمله بکار رفته و حتی متناسب بودن با کلیت جمله باعث میشود تا قابل فهم برای مخاطب باشد واینکه به درستی از نقطه، ویرگول، دونقطه، علامت سوال و گیومه استفاده کنیم.

کیفیت بالای متن

اینکه متن ما طولانی باشد صرفا نشانه کیفیت بالای آن نیست و گاهی مخاطب با مطالعه متن طولانی، بدون محتوای مورد انتظار و یا تکراری خسته میشود و سایت شما را ترک میکند در صورتی که ساده نویسی با محتوایی پرمفهوم و قابل درک باعث جذب مخاطب میشود و در صورت تداوم همیشگی مخاطبین در سایت شما امکان بالا رفتن کیفیت و رتبه سایت شما را ایجاد میکند. مفید بودن متن با بیانی مناسب استقبال بهتری از سوی کاربران خواهد داشت.

بخش بندی متن

باید متن خود را به بخش های مختلف تقسیم کرده و برای هرکدام عنوانی درنظر بگیرید، تا هنگام ورود به سایت شما مخاطب به راحتی بتواند مطالب را بررسی کرده و در صورت نیاز به تهیه فهرست و ارزیابی مطالب بپردازد. سپس موارد مورد نیاز خود را مورد مطالعه قرار دهد. این کار مزیت جستجوی آسان در گوگل را نیز فراهم میکند.

متن چند رسانه ای

مطالبی که در بخش های مختلف قرار میگیرند نباید انقدر طولانی باشند که باعث خستگی مخاطب شود و با تنظیم مشخصی بین تعداد خطوط پاراگراف ها میتوان جلوه بهتری به متن خود بخشید و البته برای جلوگیری از یکنواختی متن خود میتوانید از تصاویر با کیفیت که مربوط به متن شماست استفاده کرده و باعث جذابیت و کیفیت اطلاعات متن خود شوید.

قالب بندی محتوای متن

متن خود را به شکل مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری در قالب های جداگانه جای دهید. با توضیحی درباره محتوا متن خود را آغاز کرده و هدف مطالب خود را برای مخاطب توضیح دهید تا پیش زمینه ای ایجاد شود. سپس در بدنه اصلی با توضیحی از راهکارها و دستورالعملها و… متن خود را ادامه داده و در پایان با نتیجه گیری کلی از اطلاعات، برداشت خود را انتقال دهید.

اصول سئو در نگارش محتوا

اهمیت سئو در نگارش از این بابت است که دستورالعملهای سئو باعث برتری جستجوی صفحات شما در گوگل میشود.

  • استفاده از کلمات کلیدی اصلی که بیانگر کلیت محتوای متن شما باشد. میتوانید با برجسته کردن کلمه و یا با نشان دادن با رنگی دیگر توجه مخاطب را به اصل موضوع جلب کرد.
  • در سایت خود لینک داخلی صفحات مرتبط دیگر را قرار دهید. با این کار شانسی را برای مخاطب ایجاد میکنید که مطالب بیشتری را مورد مطالعه قرار داده و به آسانی به صفحات مشابه دسترسی پیدا کند. این امر باعث توقف بیشتر مخاطب در سایت شده که از نظر گوگل حائز اهمیت است.
  • استفاده از لینک به صفحات خارجی نیز زمانی کاربرد دارد که شما مخاطب را برای اطلاعات بیشتر به سایتهای دیگر راهنمایی کنید.
  • افرادی هم هستند که برای جستجوی اطلاعات خود از تصاویر استفاده میکنند که شما میتوانید از تصاویر با عنوان های کلیدی مرتبط برای جذب مخاطبین کمک بگیرید.

در پایان با توضیحاتی که تحت چند عنوان بیان کردیم باید به اهمیت نگارش محتوا نویسی اشاره کرد. با رعایت اصول و نکات ذکر شده میتوانید محتوایی در اختیار داشته باشید که اطلاعات لازم را به مخاطب انتقال دهد و از نظر جستجوی گوگل در رتبه بندی بهتری قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست