طراحی سایت مذهبی، باعث می شود که در راستای ترویج احکام، جذب مخاطبان و بازتاب فعالیت های تشکل های مذهبی مانند مسجد، هیات، موسسات دینی، پاسخگویی به مسائل دینی و شرعی مردم و اطلاع رسانی درمورد رویداد های مذهبی کاربرد فراوان داشته باشد و این سایت ها هدف ها و مقاصد زیادی را دنبال می کنند. یکی از این هدف ها پاسخ به سوالات و شبهات دینی و شرعی اسلام است، هم چنین با به اشتراک گذاشتن این مراسمات مذهبی در فضای مجازی و اینترنت، می توان باعث جذب مخاطب و زیادشدن طیف وسیعی از علاقمندان به این گونه ازبرنامه ها شد. سایت های مذهبی محل مناسبی برای شناختن آداب و رسوم و مناسبت های مذهبی تمام اقشار مختلف جامعه است، با نمایش دادن فیلم ها و عکس های سنت های مذهبی و نشان دادن مراسمات و آیین های مذهبی در فضای مجازی، می توان به حفظ این سنت ها کمک کرد و همین امر باعث می شود که طراحی سایت مذهبی از اهمیت خاصی برخوردار باشد.
اهمیت طراحی سایت: به دلیل گسترش فضای مجازی و اینترنتی و دسترسی آسان تر مردم، به اینترنت، گروه های مذهبی، مساجد، هیات ها، حسینیه ها این نیاز را در خود احساس کردند که فعالیت خود را در عرصه ی فضای وب منسجم تر کنند و دریافتند که یکی از با اهمیت ترین راه ها که فعالیت خود را در دسترس همه قرار دهند طراحی سایت مذهبی است. این سایت ها از چند بخش تشکیل شده و چند زیرمجموعه دارند که شامل سایت مداحی، سایت مسجد، سایت هیات، سایت و موسسات بنیاد های دینی، سایت مراجع تقلید می شود. می توان گفت ایجاد سایت مذهبی و زیرمجموعه ی آن یک کار پیش پا افتاده و ساده نیست و مانند هر سایت دیگری نیاز به تخصص و افراد حرفه ای دارد. باید تمام اصول و نکات آن را رعایت کنید و افراد متخصص و حرفه ای می دانند که هر سایتی از امکانات و ویژگی های زیادی باید برخوردار باشد تا بازدید کنندگان زیادی را یک سایت مذهبی دارای امکاناتی است که باید در آن به کار رود و شامل این موارد می شود.

طراحی سایت مذهبی

  • سرعت دانلود بالای صفحات : درسایت های مذهبی سرعت دانلود بسیار مهم است چون در کد نویسی و پیاده سازی باید توجه خاصی کرد که تا حد ممکن حجم سایت پایین باشد و تعداد درخواست ها سرور کم تا سرعت دانلود بهتری داشته باشیم.
  • اهمیت دادن به امنیت در هنگام طراحی سایت مذهبی: همه سایت ها نیازمند امنیت بالایی هستند که با وجود سرور و هاست در امنیت سایت تاثیر دارد.
  • ظاهر سایت مذهبی باید کاملا مرتبط با این حوزه باشد : یک سایت مذهبی، باید ظاهر و جلوه ی خاصی داشته باشد، به گونه ای که وقتی کاربر به وب سایت شما مراجعه می کند از تصاویر و رنگ ها متوجه مذهبی بودن آن بشود.
  • پخش قران درسایت مذهبی: یکی از بهترین امکانات سایت های مذهبی این است که بازدید کنندگان علاوه بر بازدید از صفحات و ‌مطالب، از طنین زیبای قران هم بهره مند شوند.
  • افزودن چت انلاین: در چت انلاین در سایت های مذهبی می توان به بحث و تبادل نظر بین کاربران پرداخت و به صورت اختصاصی درمورد احکام و سوالات شرعی و دینی سوالات کاربران را پاسخ داد.
  • گالری فیلم و عکس: تصاویر و کلیپ های مربوط ومختص مناسبت ها و برنامه های مذهبی مانند اعیاد، عزاداری ها، مداحی را برای بازدید کنندگان درون سایت قرار داد.
  • راه اندازی کتابخانه دیجیتال: کتاب های مذهبی و دینی را درقسمت کتابخانه به صورت دسته بندی و برنامه ریزی شده قرار می گیرد تا برای بازدید کنندگان سایت به صورت پی دی اف با سهولت دانلود شود.
  • ایجاد قسمتی برای خبرنامه: اخبارجدیدی را در مورد برنامه های اتی سایت و مشکل های مذهبی و خبرهای پیرامون احکام و مسائل دینی را در اختیار کاربر قرار دهیم.
  • پاسخگویی به سوالات کاربران: می توانید پاسخ تمام سوالات دینی و مذهبی خود را درسایت مذهبی پیدا کنید و باعث رفع تمام ابهامات خود در مسائل شرعی و دینی شوید و این امر توسط علما و خبرگان دینی صورت می گیرد.
  • سایت فروشگاهی: در سایت فروشگاهی مذهبی تمام محصولات اعم از صوتی و تصویری، کتاب و مقاله در بخش اسلامی و دینی قرار می گیرد.

این ها همه امکانات یک سایت مذهبی بوده و باید بدانیم که برای یک سایت مذهبی باید ویژگی های منحصر به فردی را ایجاد نماییم که باعث شود تا بازدید کنندگان بسیاری جذب سایت ما شوند. ‌یکی از ویژگی سایت های مذهبی، کاربر پسند بودن آن و سازگار بودن با موتورهای جستجو و یا گوگل است، به گونه ای که وب سایت مذهبی که طراحی می کنید بر روی تمامی گوشی های پیشرفته و مانواع مرورگرها سازگار باشد و ایجاد خطا نکند؛ چرا که بروز خطا بر روی موتورهای جست و جو تاثیر منفی می گذارد و سایت شما را از لیست خود حذف می کند و وب سایت های بهتر را جایگزین شما می نماید. پس طراحی سایت مذهبی یک کار ساده نیست و سایت های مذهبی به طور مرتب باید بروز رسانی شوند و محتوای قابل قبول و مفیدی را برای مخاطبان خود تهیه کنند، از همین رو سیستم مدیریت محتوای سایت مذهبی خود را طوری تنظیم کنید که بروز رسانی مطالب به سهولت انجام پذیرد و نیاز به مهارت خاصی نباشد و کسانی که عهده دار این مدیریت هستند باید بتوانند به آسانی از طریق پنل به کنترل وب سایت دسترسی پیدا کنند و یا در خانه یا محل کار محتوا را بارگذاری کنند تا مخاطبان سایت های مذهبی با یک جستجو در گوگل بتوانند مطالب مدنظر خود را دانلود کنند.

هرچه در سایت های مذهبی اصول سئو به خوبی رعایت شود احتمال این که وب سایت در صفحات ابتدایی موتور جستجو یا گوگل قرار بگیرد بیشتر خواهد بود. مخاطبان شما با مطالب سایت آشنا شده و هرچه این مطالب مفید و سودمند باشد کاربران بیش تر تمایل دارند تا وب سایت شما را پیگیری کنند و درون آن به جست و جو بپردازند. در اخر می توان گفت که راه اندازی یک سایت مذهبی یکی از مهم ترین اقدامات در عرصه ی دین و فرهنگ بوده است که بتوان در دنیای دیجیتالی امروز دنیای اسلام را به همه جهانیان معرفی کرد تا دین اسلام را به عنوان یک دینی که دستورات و احکام آن، خلاف باطن و سرشت پاک ادمی است نشان ندهند و همه ی علما و مسلمانان بتوانند در سراسر جهان، این مطالب مفید مذهبی را باهم به اشتراک بگذارند و از آن استفاده کنند تا هیچ شک وشبهه ای وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست