طراحی سایت علمی یکی از سایت هایی است که امروزه بسیاری از مراکز علمی از آن برای معرفی خدماتی مانند علم و دانش و مقالات مختلف استفاده می کنند. یک سایت علمی برای انتشار مطالب علمی می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود و اطلاعاتی را در اختیار بسیار از افراد جویای علم قرار دهد. البته برای این که بتوانید یک وب سایت علمی قوی را داشته باشید باید یک سری نکات مهم را در آن به کار ببرید. ما در این مقاله در مورد این نکات و ویژگی های یک طراحی سایت علمی خوب صحبت می کنیم پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

با پدید آمدن اینترنت و پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه کسب و کارهای زیادی در حوزه ی اینترنت به چشم می خورد و افراد زیادی تمایل به شروع در چنین کسب و کارهایی را دارند. یکی از این کسب و کارها داشتن یک سایت بوده که شما از طریق این وب سایت به راحتی می توانید خدمات و یا محصولات خود را در معرض دید همگان قرار دهند و درآمد زایی خوبی را رقم بزنید. برخی سایت ها به صورت فروشگاهی هستند و افراد می توانند به آن ها مراجعه کنند و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهند. برخی دیگر از سایت ها مانند سایت علمی، همان طور که از اسمش پیداست برای ارائه ی مطالب علمی استفاده می شود و مخاطب این سایت ها معمولا افراد جویای علم مانند دانشجویان، اساتید و … است. افراد سرشناسی مانند ابوعلی سینا مطالب بسیار مفیدی را مکتوب کرده است که بسیاری از کاربران تمایل به دریافت این مطالب هستند در نتیجه به جای این که مسافت طولانی را فرد طی کند، می تواند سری به گوگل بزند و با یک جست و جو از طریق سایت علمی، مطلب خود را بدون صرف زمان زیادی دریافت نماید. همان طور که می بینید با یک کلیک می توانید نیاز خود را برطرف نمایید در نتیجه ایجاد یک سایت خوب مانند وب سایت علمی می تواند هم نیاز کاربر را تامین نماید و هم برای شما رونق اقتصادی خوبی به همراه اورد. شما می توانید آموزش های بسیار مفیدی را درون سایت خود قرار دهید و آن را بروزرسانی کنید و با گذاشتن مقالات معتبر، وب سایت خود را گسترش دهید.

طراحی سایت علمی

امروزه بسیاری از مراکز علمی در سرتاسر دنیا دارای سایت های علمی هستند که دانشجویان و اساتید و حتی افراد دیگر هم می توانند، از تسهیلات ویژه ی آن بهره مند شوند. یک وب سایت علمی خوب باید دستاوردهای مهمی که در دنیا ایجاد می شود را در خود داشته باشد و هر روز اطلاعات بروزی را ارائه بدهد. هرچه میزان اطلاعات و مقالات مفید، بیش تر باشد و دایره ی اطلاعاتی قوی در سایت علمی شما قرار بگیرد در نتیجه باعث می شود تا تعداد بازدید کنندگان شما افزایش پیدا کند و این افزایش بازدید نیز سبب تبلیغات سایت شما توسط موتورهای جست و جو به شکلی اتوماتیک خواهد شد. هم چنین طراحی سایت علمی و پژوهشی باید با ترکیب رنگ خوبی صورت بگیرد و تصاویری جذاب و با کیفیت را در آن بارگذاری نمایید. اگر از عکس های بی کیفیت و هم چنین سایز و اندازه ی نامناسب در وب سایت علمی خود استفاده نمایید، سرعت سایت شما کند می شود و این مشکل کافیست تا باعث ترک کاربر از صفحه شما شود. بهتر است قبل از این که وارد این گونه کسب و کار ها شوید، اطلاعات جامعی را در مورد آن به دست آورید و سپس سایت علمی خود را طراحی کنید. یک سایت علمی خوب باید مدیریتی قدرتمند داشته باشد به گونه ای که نظرات کاربران برایش اهمیت داشته باشد و از پیشنهادات و یا انتقادات آن ها استفاده نماید؛ چرا که همین امر سبب جلب رضایت کاربران و افزایش اطمینان در آن ها می شود. به طور کلی، اگر از ایده های جذاب و خلاقانه در سایت علمی خود استفاده نمایید در نتیجه سایت خود را کاربرپسند می کنید.

برای این که یک سایت علمی داشته باشید و قالبی را برای آن طراحی نماییم، بهتر است ابتدا یک سری دسته بندی ها را در آن در نظر بگیریم و اصلی ترین این دسته بندی ها شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. صفحه ی اصلی و یا خانه
 2. صفحه ای برای درباره ی ما
 3. دسته بندی کردن مطالب و تهیه ی آرشیوی منظم از آن ها
 4. ایجاد قسمتی برای پشتیبانی و چت آنلاین
 5. ایجاد صفحه ای برای مقالات
 6. ایجاد نمودن صفحه ای برای ویدئوهای آموزشی
 7. ایجاد صفحه ای برای تماس ها
 8. قرار دادن لیستی از علاقه مندی ها
 9. ایجاد صفحه ای برای عضویت و داشتن دسترسی هایی مانند کاربر علمی
 10. ایجاد نمودن صفحه ای برای بیوگرافی افراد سرشناس

طراحی یک سایت علمی می تواند کمک بزرگی باشد تا افراد بتوانند مطالب مورد نیاز خود را به راحتی درون یک سایت پیدا کنند. شما برای این که موفقیت خوبی را در یک وب سایت علمی به دست آورید بهتر است که از مطالب علمی جذابی که کاربران به دنبالش هستند استفاده نمایید. هم چنین به کار بردن محتوایی قابل فهم، باعث می شود تا کاربر احساس خستگی نکند و مجدد تمایل داشته باشد تا به سایت علمی و پژوهشی شما بیاید. به طور کلی هدف از طراحی یک سایت علمی، افزایش سطح دانش علمی افراد جامعه و متخصصین است. با رشد و پیشرفت نمودن در زمینه های مختلف علمی و هم چنین ظهور تکنولوژی و فناوری های گوناگون در صنایع متنوع ایجاب می کند تا این گونه موفقیت ها درون یک سایت علمی قرار دهیم تا تمامی افراد بتوانند از آن استفاده کنند. مثلا اخبار و وقایع علمی برای برخی از افراد جذابیت خاصی دارد و هم چنین مقالات علمی گسترده، افراد علاقمند را ترغیب به جست و جو در سایت های علمی می کند. یک وب سایت علمی نتایج تحقیقات و دستاوردهایی که در دنیا به وجود آمده است را درون خود به شکل فایل هایی قرار می دهد. مثلا در این دوران کرونا، آزمایشات فراوانی برای به دست آوردن واکسن در دنیا انجام می شود، در نتیجه شما با مراجعه نمودن به مراجع قوی علمی، می توانید از واکسن های ساخته شده در کل دنیا مطلع شوید. البته برخی از افراد داشتن وب سایت را با وجود شبکه های اجتماعی، امری کم رنگ می دانند، ولی به این شکل نیست و شما با داشتن یک سایت علمی می توانید طراحی آن را تغییر دهید و به جذابیت آن بیافزایید هم چنین در دراز مدت شبکه های اجتماعی نمی تواند پاسخ گوی تمامی نیاز های کاربران باشد. یکی دیگر از معایب شبکه های اجتماعی این است که باتوجه به سیاست های جامعه ی ما، ممکن است هر لحظه این شبکه ها فیلتر شود، در نتیجه داشتن وب سایت بسیار اهمیت دارد.

برای طراحی سایت علمی بهتر است که از اسلاید شو در صفحه ی اصلی استفاده نمایید و تصاویری جذاب را درون این اسلاید شو قرار دهید، کاربران از این نوع نمایش بسیار خوششان می آید. هم چنین استفاده کلیپ های آنلاین، برای بهتر درک شدن مطالب علمی می تواند کاربر را تحت تاثیر قرار دهد. هم چنین سایت علمی شما باید دارای محتوایی صریح و قابل درک باشد و از فونتی منظم برای نوشتن استفاده شود. بهتر است در محتوا، کلید واژه های اصلی و مهم که مربوط به موضوع سایت می باشد به کار گرفته شود؛ چرا که با این کار موتورهای جست و جو سایت علمی شما را در رتبه های نخست لیست قرار می دهد و باعث می شود تا کاربران به راحتی شما را ببینند و از سایت شما دیدن کنند. هرچه خدماتی سرگرم کننده و مطالب علمی جذابی را ارائه بدهید، کاربران زمان بیش تری را درون سایت شما سپری می کنند و باز هم این امر باعث می شود تا به صورت اتوماتیک، موتورهای جست و جو، سایت شما را به صدر لیست اضافه نماید. برای این که بتوانید طراحی سایت علمی حرفه ای را ارائه دهید باید حرفه ای نیز عمل کنید و پارامترهای مهم را اضافه نمایید و بهتر است بیش از اندازه وب سایت علمی خود را شلوغ ننمایید. از پارامترهای مهم یک سایت علمی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سایت باید بهینه سازی شود.
 • اصول حرفه ای و مهم در طراحی اجرا شود.
 • قالب سایت به شکلی حرفه ای ایجاد شود.
 • رضایت مشتریان را جلب نمایید و حس اطمینان را در آن ها افزایش دهید.

از جمله ویژگی هایی که باید در یک سایت علمی به آن توجه شود شامل موارد زیر است:

 • مقالاتی که در آن بارگذاری می کنید.
 • کتاب های الکترونیکی مفید را باید در آن قرار دهید.
 • قرار دادن فایل های دانلو به شکل پی دی اف
 • قرار دادن آدرس رفرنس و یا منابع درون سایت.

این مشخصات برای کاربر اهمیت دارد و در سایت های علمی به دنبال چنین مطالبی می گردد در نتیجه بهتر است که تمام این موارد منحصر بفرد و بروز باشد تا کاربران از آن ها استقبال نمایند. شما می توانید برخی از آموزش ها و دانلود هایتان را به صورت هزینه ای در سایت قرار دهید تا افراد با پرداخت مبلغ، بتوانند به شکل آنلاین، به آن دست پیدا کنند. هم چنین می توانید بسیاری از کتاب ها را درون سایت علمی خود به فروش برسانید و از طریق پست، این کتب را به دست مشتریان برسانید. با این روش ها می توانید برای خود منبع درآمدی هم ایجاد نمایید و بهتر است که در این مواقع، امنیت سایت خود را بالا ببرید تا اطلاعات شخصی کاربران توسط مخرب های سایبری فاش نشود. بحث امنیت سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و بهتر است که این قسمت را به دست کسی بسپارید که تجربه و مهارت بالایی را داراست. از دلایل موفقیت یک سایت علمی می توان به مطالب مفید و بروز آن اشاره نمود، اگر سایت شما دارای مقالات و مطالب تکراری و قدیمی باشد، بازدید سایت شما نیز کاهش پیدا می کند و موتورهای جست و جو متوجه این موضوع می شوند و شما در آخرین لیست قرار می گیرید. هم چنین برای این که در سایت های علمی موفق تر عمل کنیم، بهتر است که آشنایی کامل با مباحث ورود اطلاعات به سایت را کسب نماییم. مباحثی که باید در مورد آن اطلاعات خوبی داشته باشید راجع به اصول سئو است. هم چنین شما برای این که سایت موفقی داشته باشید، باید آشنایی خوبی در مورد heo ( بهترین نمایش اطلاعات برای مخاطبان) داشته باشید. اگر شما تمایل دارید تا یک سایت علمی را راه اندازی نمایید، می توانید از شرکت های طراحی سایت معتبر نیز کمک بگیرید و مشاوره ی رایگان در این باره از آن ها دریافت نمایید. شما می توانید با پرداخت مبلغی، سایت علمی خود را سفارش دهید و کسب و کار اینترنتی خود را ایجاد نمایید.

امکانات پیش فرضی که شما باید در یک سایت علمی به کار ببرید این است که به محتوای خود اهمیت دهید و سعی کنید تا مطالب بسیار مفید و منحصر به فرد را درون آن قرار دهید. حتما بهینه سازی سایت علمی و پژوهشی خود را در نظر بگیرید و بر روی آن وقت بگذارید چرا که، همان طور که گفته شد این بهینه سازی باعث تبلیغات اتوماتیک وب سایت شما توسط موتورهای جست و جوگر خواهد شد. امروزه حوزه های طراحی سایت و کسب و کار در این زمینه در حال افزایش است و روزانه افراد زیادی وب گردی می کنند و سایت هایی که دارای امکانات و خدمات کاربرپسندی باشد به راحتی می تواند پیشرفت کند و به موفقیت برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست