سئو و بهینه سازی سایت یکی از مهمترین خدمات شرکت پارسا تدبیر می باشد. تیم ما با تجربه نزدیک به ۱۰ ساله خود در زمینه سئو سایت می تواند در سریعترین زمان و به بهترین شکل ممکن سایت شما را به رتبه های بالای موتور جستجوگر گوگل برساند. تمامی مواردی که در زمینه بهینه سازی سایت توسط تیم ما انجام می شود به صورت کاملا اصولی و از نوع سئو کلاه سفید بوده که موجب می شود وبسایت شما رتبه ای ثابت و پایدار پیدا کند. در ادامه توضیحاتی در این زمینه برای شما بیان خواهیم نمود تا بیشتر با اصطلاحات سئوسایت آشنا شوید.

دنیای سئو و بهینه سازی وب سایت اگر چه به نظر جذاب می آید اما کار چندان ساده ای نیست. علم سئو پیچیده بوده و دائما در حال تغییر است. با این وجود این دلیلی نمی شود که از سئو غافل بمانید زیرا در دنیای اینترنت تنها با استفاده از اصول و قواعد به روز سئو است که می توانید حرفی برای گفتن داشته باشید. قطعا خواسته تمام افرادی که کسب و کاری مبتنی بر اینترنت دارند این است که بیشتر از دیگران مورد توجه موتورهای جستجو قرار گیرند. هر چقدر گوگل به وب سایتی بیشتر بها بدهد آن وب سایت رتبه بالاتری گرفته و بیشتر دیده می شود. گفتیم سئو پیچیده است، اما نگران نباشید، چرا که می توانید به راحتی مبانی آن را درک کنید. حتی داشتن کمی اطلاعات در این زمینه می تواند تفاوت بزرگی در نتیجه کار ایجاد نماید. در این مقاله قصد داریم شما را با دنیای سئو و مبانی اولیه آن آشنا نماییم.

سئو

سئو چیست؟
سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که شامل راهکارهایی می شود که ترافیک سایت را بهبود داده و باعث می شود وب سایت مورد نظر در نتایج طبیعی جستجوی گوگل نمایش داده شود. البته صرف نمایش دادن وب سایت به تنهایی کافی نیست. ما زمانی از سئو حرف می زنیم که بخواهیم یک وب سایت در یک کلمه کلیدی خاص بالا باشد. به این معنا که اگر کاربری آن عبارت یا کلمه کلیدی را در کادر مربوط به جستجوی گوگل سرچ نمود وب سایت مذکور جزء چند نمایش اول در نتایج جستجو باشد. جالب است بدانید که پنج نتیجه اول گوگل ۶۷ درصد کلیک‌ها را به خود اختصاص داده‌ اند. این بررسی نشان می دهد که کاربر به نتایج ابتدایی بیشتر اعتماد کرده و درصد این که آن وب سایت ها را باز کند و محتوای آن را ببیند به مراتب بیشتر است. پس سئو عبارت است از اصولی که رعایت کردن آن ها به دیده شدن بیشتر وب سایت ها کمک می کند.

چرا سئو اهمیت دارد؟
اکثر کاربران اینترنتی صفحات مورد نظر خود را از موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل، بینگ و یاهو پیدا می کنند. از این‌ رو سئو مناسب کلید شما برای رسیدن به بازدید بیشتر است. در این بین موتور جستجوی گوگل از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار است. به طوری که تجربه نشان داده است که جذب بازدید کننده زیاد از طریق گوگل می تواند موفقیت هر شرکتی را تضمین کند.
سئو اگر به صورت صحیح و اصولی پیاده سازی شود تاثیر آن در طول زمان بیشتر می شود. در گذشته افراد تنها راه دیده شدن را تبلیغات می دانستند البته که امروزه هم تبلیغات جایگاه خاص خود را دارد اما تفاوتی که تبلیغات با سئو دارد این است که سئو به مرور زمان باعث افزایش ترافیک برای وب سایت می شود اما اگر بخواهید از تبلیغات نتایج دائمی بگیرید باید مرتبا برای آن هزینه کنید.
متاسفانه یا خوشبختانه موتورهای جستجو در حال هوشمند تر شدن هستند، بهینه سازی وب سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای سایت را به صورت بهتری درک کرده و به طور مناسبی آن را ایندکس کنند. کاربران با جستجو می توانند این نتایج ایندکس شده را ببینند و از محتوای آن ها، استفاده کنند. بنابراین اگر برای کسب و کارتان نیاز به جذب مشتری بیشتری دارید؛ باید به سئوی سایت خود بها بدهید.
البته باید توجه داشته باشید که سئو چیزی نیست که شما بتوانید از آن به سرعت نتیجه بگیرید. هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا فعالیت هایی که در زمینه سئو انجام داده اید به نتیجه برسد. اگر چه ممکن است نتایج بهینه‌ سازی جستجو به سرعت دیده نشود ولی در دراز مدت باعث افزایش رتبه ‌بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان است. بنابراین اگر می خواهید با سئوی اصولی پیش بروید باید صبور باشید و منتظر نتایج شگفت انگیز آن بمانید.

بایدها و نبایدها در بهینه سازی
خیلی ها تصور می کنند که سئو به معنای فریب و یا دستکاری موتور‌های جستجو است در حالی که این گونه نبوده و موتورهای جستجو بسیار هوشمندتر از آن چیزی هستند که فکر می کنیم. شاید با ترفندهایی بتوانند مدت زمان کوتاهی وب سایت را در نتایج بالا بیاورند اما قطعا موقتی بوده و گوگل در نهایت به چنین وب سایت هایی امتیاز منفی داده و آن ها را از دور خارج می کند. در سئو و بهینه سازی هم همانند خیلی از کارهای دیگر نمی توان با روش‌های غیر اخلاقی نتایج پایداری به دست آورد. بنابراین قواعد سئو ایجاد شده اند تا به بهبود رویت و ارتباط وب سایت‌ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه‌بندی بالا کمک کنند.
سئو بیشتر مبتنی بر رفتار کاربران است. موتورهای جستجو به صورت هوشمندانه رفتار کاربران را رصد می کنند و بر اساس معیارهایی که برای آن ها تعیین شده است به سایت ها امتیاز می دهند. هر چقدر تعامل یک کاربر با یک وب سایت بیشتر و بهتر باشد از نظر موتورهای جستجو آن سایت ارزش بالاتری دارد و قطعا لایق جایگاه بهتری در صفحه نتایج است.

فهرست زیر شامل مواردی است که از دید سئو و قوانین آن، چندان خوشایند نیست:

 • تولید محتوای کپی شده و ماشینی
 • لینک سازی غیر طبیعی
 • وجود صفحات بدون محتوای با ارزش و یا دارای محتوای ضعیف و ناکارآمد
 • وجود صفحات با محتوای تکراری
 • وجود تبلیغات فراوان در یک صفحه
 • مخفی کردن متن و لینک ها
 • وجود صفحات پوچ یا صفحاتی که کاربر را به جایی نمی رسانند

در مقابل مواردی هم وجود دارند که از دید موتورهای جستجو امتیاز محسوب می شود:

 • هدف را کاربران قرار دهید و بر اساس آن صفحات وب سایت را بسازید (هدف موتورهای جستجو نیستند)
 • سعی نکنید کاربران خود را فریب دهید. این کار نتیجه عکس برای وب سایت شما دارد
 • ترفندهای غیر معمول را کنار بگذارید. کسی با فریب کاری در دنیای سئو نتوانسته است جایگاه خوبی بگیرد.
 • انرژی، زمان و تمرکز خود را بر روی انجام کارهایی قرار دهید که وب سایت شما را با ارزش تر و خاص تر می کند.

سئو کاربران

به کاربران بها بدهید
همانطور که گفتیم قوانین سئو به کاربراین بسیار اهمیت می دهند. موتورهای جستجو سعی می کنند نزدیک ترین نتیجه را به عبارات جستجو شده توسط کاربران پیدا کرده و نمایش دهند. این کاربران هستند که باید به هدف خود در جستجو برسند. بنابراین برای داشتن یک وب سایت مبتنی بر سئو، باید سعی کنید نیازهای کاربران را درک و سپس آن ها را برآورده کنید. کاربران با نیازهای مختلفی اقدام به جستجو در گوگل می کنند، این نیاز می تواند پاسخ به یک سوال، خرید بلیط کنسرت یا جستجو برای یک تصویر خاص باشد.
نیاز کاربر هر چه که باشد این محتوای ماست که باید به آن پاسخ دهد. معمولا کاربران یا به دنبال کسب اطلاعات و پیدا کردن جواب سوال هایشان هستند و یا قصد رفتن به یک وب سایت را دارند. البته دسته بزرگی از کاربران هم هستند که به دنبال خریدهای اینترنتی بوده و جستجوهایشان مبتنی بر آن است.

چطور نیاز کاربران را شناسایی کنیم؟
یکی از روش هایی که با استفاده از آن می توانید بفهمید کاربران به دنبال چه چیزی هستند و یا با چه عباراتی به جستجو می پردازند این است که کلمه یا عبارت مورد نظرتان را در گوگل جستجو کنید. به هنگام تایپ حروف و جملات، می بینید که گوگل به شما یشنهاداتی می دهد. این عبارات پیشنهادی یک درک اجمالی از نیاز کاربران را با توجه به آیتم های نمایش داده شده در نتایج جستجو به شما می دهد.
یک روش دیگر برای نیازسنجی کاربران این است که وب سایت های رقیب را رصد کنید. ببینید رقیبان شما که رتبه های برتری در نتایج جستجو دارند برای جلب رضایت کاربران چه کارهایی انجام داده اند، این کار شما را در بهینه سازی چند گام به جلو می برد. البته ما نمی خواهیم به شما بگوییم دقیقا به تقلید از آن ها بپردازید. شما با دیدن رقبا باید ایده بگیرید و سپس فکر کنید که چگونه می توان محتوایی بسیار ارزشمند تر از آن ها در وب سایتتان منتشر کنید، هدف همیشه بهترین بودن است.

محتوا پادشاه است
“محتوا پادشاه است” شاید آن روزی که “بیل گیتس” این جمله معروف را به زبان آورد کسی تصور نمی کرد که آنقدرها هم تاثیرگزار و مهم باشد. گذر زمان به همه نشان داد که تنها با انتشار محتوای ارزشمند و اصیل است که می توان در دنیای پر رقابت امروزی پیشرفت کرد. محتوای مرتبط و با کیفیت علاوه بر اینکه موجب کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجو می شود، باعث اعتماد کاربران به برند شما هم خواهد شد. قبل از انجام همه این کارها بایستی ابتدا اهداف وب سایت را مشخص کرده تا بتوان در نهایت برنامه سئو مناسبی را برای آن، طراحی کرد.
به نتیجه رسیدن زحمات طراح سایت، متخصص سئو، طراح رابط کاربری و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ همگی به محتوا وابسته است. این یک واقعیت است که انتظار مخاطب امروی فراتر رفته و به هر محتوایی رضایت نمی دهد. مخاطب امروزی امکانات مختلفی در اختیار دارد و می تواند به راحتی بدون وقت تلف کردن تنها به سراغ مطالبی برود که نیاز او را برطرف کرده و در عین حال به روز و کاربردی باشد. پس اگر بگوییم محتوا همه چیز سایت است پر بی راه نگفته ایم.
اگر محتوا را نادیده بگیرید و نخواهید بر روی آن به خوبی سرمایه گذاری کنید؛ قطعا برای رسیدن به موفقیت با چالش های زیادی مواجه خواهید شد. خوشبختانه کارشناسان تولید محتوا به خوبی می توانند این کار را در مسیر پیشبرد اهداف شما انجام دهند. یک کارشناس تولید محتوا باید بتواند محتوای باکیفیت، به دور از حاشیه و زیاده نویسی و مبتنی بر اصول سئوی محتوایی تولید کند.
اصل مهمی که در تولید محتوای باارزش وجود دارد یونیک بودن آن است. کپی کردن در این کار برابر با سقوط و از رده خارج شدن است. محتوای نوشته شده باید حاوی یک کلمه کلیدی اصلی و چندین کلمه کلیدی فرعی باشد، حجم متناسب، عناوین جذاب و تصاویر واضح و باکیفیتی داشته باشد.
یکی از بهترین روش‌های تولید محتوای پادشاهانه، این است که خودتان را به جای کاربر قرار دهید و به این فکر کنید که مخاطبتان، چه چیزی می‌خواهند؟! نویسنده یک محتوای خوب باید از قدرت خلاقیت و نوآوری در نوشتن استفاده کند و بتواند در حالی که به سوالات کاربر پاسخ می دهد؛ او را به چالش بکشد. داستان سرایی و درگیر کردن احساسات کاربر، یکی از هوشمندانه ‌ترین روش‌های تولید محتوای پادشاهانه است البته این تکنیک برای تمامی محتواها جوابگو نیست و باید در شرایط و موقعیت های مناسبی از آن، استفاده شود. در نهایت محتوای تولید شده باید بتواند به خوبی نیاز کاربر را شناسایی کرده و حتی به ارائه راهکار بپردازد. چنین محتوایی مخاطبان بیشتری را درگیر کرده و بیشتر دیده می‌شود.

آشنایی با انواع سئو
حتما از سئو درون صفحه یا سئو داخلیOn-page SEO و سئو بیرونی یا سئو خارجی Off-page SEO چیزهایی شنیده اید.
سئو درون صفحه به مواردی مرتبط است که در وب سایت بارگذاری می شود. این نوع سئو به طور مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و… را کنترل می کند. هر گونه تغییری را که شما در محتویات سایت خود ایجاد می کنید؛ در نتایج جستجو تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین خیلی مهم است که روش SEO On Page به درستی قبل از روش SEO Off Page انجام شود.
سئو درون صفحه عوامل داخلی سایت را به گونه ای بهینه سازی می کند که سایت برای کاربران و موتورهای جستجو استاندارد شود. این عوامل شامل کلمات کلیدی، تگ عناوین، بهینه سازی محتوا، لینک های داخلی، ساختار آدرس‌ ها، نوشتن نام و متن جایگزین برای تصاویر، ساختار کدنویسی معتبر، ریسپانسیو بودن و نمایش صحیح سایت در دستگاه های دیگر مثل موبایل و تبلت، سرعت بارگذاری مناسب وب سایت و… می شود.
سئو بیرون صفحه همانطور که از نام آن مشخص است شامل تمام ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می‌شود. مثلا لینک هایی که از سایت های دیگر به سایت شما اشاره می کنند؛ یکی از موارد مهم در سئو بیرون صفحه است. در نهایت با رعایت این موارد است که می توانید رتبه بالاتری را در نتایج گوگل سرچ از آن خود کنید. بهینه سازی برونی سایت کاملا خارج از سایت اتفاق می افتد که مهترین آن ها شامل لینک بیلدینگ، شبکه‌های اجتماعی و شبکه های اشتراک گذاری می شود. لینک بیلدینگ محبوب‌ترین و تاثیر گذارترین عامل رتبه بندی در بهینه سازی خارجی به شمار می رود. البته این مورد باز هم به محتوای با کیفیت بر می گردد. اگر محتوای شما واقعا با ارزش باشد؛ افراد بیشتری آن را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک خواهند گذاشت.

انواع سئو

از سئو کلاه سیاه، کلاه سفید و کلاه خاکستری چه می دانید؟
اگر کمی با اصطلاحات دنیای سئو آشنا باشید؛ حتما نام این کلاه های سه رنگ به گوشتان خورده است. در ادامه به توضیح این سه روش می پردازیم:

سئو کلاه سیاه (Black-hat SEO)
سئوی کلاه سیاه همان چیزی است که موتورهای جستجو از آن بیزار هستند. پس اگر به دنبال راه و روش اصولی در سئو هستید؛ دور آن را یک خط قرمز بکشید. در این روش سئوکاران یا مدیران سایت ها از تکنیک های غیر اصولی و خلاف قوانین موتور جستجوگر گوگل استفاده می کنند. جالب است بدانید که این روش در کوتاه مدت نتیجه بسیار مطلوبی را برای سایت در بر دارد؛ اما پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، بلاخره گوگل متوجه می شود که قصد گول زدن او را داشته اید و نتیجه چیزی نمی شود جز حذف شدن از نتایج گوگل.
صفحات آخر گوگل پر از سایت هایی هستند که روزگاری تصور می کردند با فریب و دستکاری الگوریتم های گوگل، بازی را برده اند. مثلا در گذشته هر چقدر تکرار یک کلمه کلیدی در متن بیشتر بود؛ آن محتوا از نظر گوگل با ارزش تر تلقی می شد. در چنین شرایطی برخی افراد اقدام به نوشتن کلمه کلیدی با رنگی دقیقا مشابه با رنگ پس زمینه سایت می کردند اما گوگل به سرعت متوجه این فریب کاری شد و الگوریتم خود را آپدیت کرد. بنابراین سایت هایی که این کار را انجام داده بودند؛ به سرعت جایگاه خود را از دست دادند.

سئو کلاه سفید (White-hat SEO)
تکنیک های سئو کلاه سفید به هیچ عنوان غیرقانونی نیستند. تمامی این تکنیک ها استاندارد بوده و منجر به افزایش رتبه سایت در دراز مدت می شوند. به این نوع سئو، سئو اخلاقی هم گفته می شود زیرا در رسیدن به رتبه برتر از هیچ کار غیر قانونی و غیراخلاقی استفاده نمی شود. به طور کلی هدف سئو کلاه سفید جلب رضایت کاربر و خشنود نگه داشتن آن است. همین موضوع خود به خود باعث گرفتن امتیاز مثبت از سمت موتورهای جستجو می شود.

سئو کلاه خاکستری (Gray-hat SEO)
تعدادی از سایت ها هستند که در برخی موضوعات رقابت سرسختی با یکدیگر دانرد. این گونه سایت ها گاها اقدام به خرید لینک می کنند و باز هم به طور موقتی جایگاه بهتری پیدا می کنند. سایت هایی که بیشتر به سمت سئو کلاه خاکستری می روند؛ آن هایی هستند که در موضوعاتی مثل هاست، تور، طراحی سایت و… رقیب های زیادی دارند.

ابزار سئو

آشنایی با ابزارهای سئو
خوشبختانه ابزارهایی وجود دارد که می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را در سئوی وب سایت برای شما هموارتر کند. این ابزارها ایجاد شده اند تا به شما در تحلیل و آنالیز وب سایت شما و همچنین بررسی عملکرد رقیبانتان، کمک کنند. در ادامه به مهمترین ابزارهایی که برای این کار وجود دارد، آشنا می شوید:

Google Analyticsanalytics
محال است در سئو پیش رفته باشید و نام گوگل آنالیتیکس را نشنیده باشید. گوگل آنالیتیکس این لطف را در حق شما می کند که بتوانید اطلاعات مهمی را از سایت خود به دست آورید. اطلاعاتی مثل مشاهده صفحاتی که بیشترین ورودی و کلیک را از گوگل داشته اند، نرخ خروج از سایت، تحلیل ترافیک و درصد ورودی از طریق موتور جستجو.

Google search console
گوگل تمام تلاش خود را کرده است که در این مسیر تنهایتان نگذارد. کنسول جستجوی گوگل هم یکی دیگر از ابزارهای مفیدی است که به مدیران سایت در این زمینه بسیار کمک می کند. با استفاده از این کنسول می توانید محتوای تکراری، وضعیت ایندکس صفحات و نحوه نمایش سایت در نتایج جستجو و … را مشاهده و بررسی کنید.

Google Keyword Planneradwords
همانطور که در بالاتر توضیح دادیم انتخاب کلمه کلیدی برای داشتن محتوا در وب سایت ها الزامی است. ابزاری که گوگل برای کشف و انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای شما قرار داده است؛ می تواند کارتان را تا حد قابل توجهی ساده تر کند. شما می توانید با مشاهده میزان جستجوی کلمات مورد نظرتان، تصمیم بگیرید که باید در این زمینه تولید محتوا داشته باشید یا خیر.

Google Mobile-Friendly
برای اینکه اطمینان پیدا کنید که وب سایت شما در موبایل و تبلت به خوبی نمایش داده می شود؛ از این ابزار تست گوگل استفاده کنید.

Google PageSpeed Insights Pagespeed
همانطور که ذکر کردیم سرعت لود شدن سایت از موارد مهم امتیاز دهی در سئو است. کاربر امروزی آنقدر صبور نیست که بتواند چند دقیقه برای بالا آمدن سایت شما صبر کند. قطعا با یک کلیک روی ضربدر قرمزرنگ با سایت شما خداحافظی کرده و به سراغ موارد بهتر می رود. ابزار تست سرعت گوگل به شما می گوید که از نظر سرعت بارگذاری صفحات وب سایتتان، در چه وضعیتی هستید. البته برای افزایش سرعت سایت پیشنهاداتی نیز به شما ارائه می دهد.

Sitecheckup
ویژگی خوبی که سایت چکاپ دارد این است که هر وب سایتی را می تواند از نظر سئو بررسی و تحلیل کند و در نهایت برای حل مشکلات موجود، راهکار‌های اثربخشی پیشنهاد ‌دهد. اگر در سئو تازه کار هستید؛ حتما این ابزار می تواند به شما کمک زیادی بکند.

Browseobrowseo
این ابزار سایت شما را به شیوه موتورهای جستجو مشاهده می کند. در نهایت اگر بخشی از محتوا یا لینک‌های شما در اینجا نمایش داده نشد؛ می توانید برای رفع آن سریع تر آن، اقدام کنید.

مواردی که ذکر شد همه چیز سئو نیستند. این بخش ایجاد شده است تا شما را با مبانی و اصول اولیه سئو آشنا سازد. اگر تصمیم گرفته اید به متخصصین سئو بپیوندید، باید دانش خود را مرتبا به روز کنید و از تازه ترین اخبار و تکنیک های دنیای سئو آگاه باشید.
سئو همان چیزی است که برای موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی نیاز دارید روی آن سرمایه گذاری کنید. اگر فرصت کافی برای یادگیری تمام فوت و فن های سئو ندارید و از طرفی سایتی دارید که نیاز به دیده شدن دارد؛ می توانید این کار را به کارشناسان و سئوکاران با تجربه در شرکت پارسا تدبیر بسپارید. کارشناسان در این مجموعه ابتدا نیازسنجی کرده و خواسته های شما را بررسی می کنند و نهایتا برای پیاده سازی موثرترین تکنیک های بهینه سازی، وارد عمل می شوند. پیشنهاد می شود برای مشاوره در زمینه سئو و افزایش بازدید سایتتان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست