تا به حال با عبارت فریم ورک (Frame Work) آشنا شده اید؟ اگر سروکاری با دنیای برنامه نویسی نداشته باشید ممکن است تا کنون این عبارت به گوش تان نخورده باشد. از طرفی شما به احتمال زیاد فعال در زمینه برنامه نویسی یا علاقه مند به آن هستید و به همین دلیل در حال خواندن این مطلب می باشید. قصد داریم اطلاعات خوبی در مورد فریم ورک ها به شما ارائه دهیم.

فریم ورکفریم ورک چیست؟
در یک تعریف کلی می توانیم فریم ورک را یک چهارچوب نرم افزاری بدانیم که توسعه دهنده از آن استفاده می کند.
فریم ورک به برنامه نویس کمک می کند که در چارچوب مشخصی فعالیت کند. از این نظر می توان فریم ورک را مشابه اسکلت برای ساختمان در نظر گرفت. همان قدر که اسکلت ساختمان مهم و مفید است، فریم ورک هم برای برنامه نوسان مهم و مفید است.
مزیت دیگر فریم ورک این است که شما را از نوشتن کدهای تکراری بی نیاز می کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بر پروژه تان تمرکز کنید. می توان گفت فریم ورک حاوی همان کدهای اصلی است که برای همه پروژه ها لازم است. بنابراین استفاده از فریم ورک بسیاری از کارهای تکراری را از دوش شما برمی دارد.

انواع فریم ورک چیست؟
فریم ورک ها را بر اساس زبان های برنامه نویسی دسته بندی می کنیم. دلیل این نوع دسته بندی این است که ماهیت فریم ورک ها به زبان برنامه نویسی وابسته است.
زبان های برنامه نویسی در دو گروه کلی front-end و back-end جای می گیرند. در تعریف فریم ورک front-end می توان گفت که از این فریم ورک ها برای طراحی سمت کاربر و آن چه به ظاهر سایت مربوط است استفاده می کنیم. مثلا بوت استرپ یک فریم ورک رایگان و معروف است. این فریم ورک کمک می کند به راحتی بتوانید طراحی ریسپانسیو انجام دهید.
از فریم ورک های back-end برای کدنویسی سمت سرور استفاده می شود. مثلا فریم‌ ورک Laravel در زبان php یک فریم ورک back-end است.
برای تمامی زبان های برنامه نویسی معروف فریم ورک هایی ساخته می شود. این فریم ورک ها کمک می کنند برنامه نویسی ساده تر انجام شود. شما باید ابتدا زبان برنامه نویسی مناسب را انتخاب کرده و سپس برای آن فریم ورک های مناسبی انتخاب نمایید.

استفاده از فریم ورک ها چه مزایا و معایبی دارد؟
همیشه فعالیت در هر زمینه ای مزایا و معایب خودش را دارد. فریم ورک ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

مزایای استفاده از فریم ورک ها

 • از ساختار mvc بهره مند می شوید
  فریم ورک ها از ساختار mvc استفاده می کنند که باعث نظم دهی بیشتر به کدها می شود.
 • زمان انجام پروژه کاهش می یابد
  استفاده از فریم ورک بسیاری از مراحل کار را برایتان ساده می کند. نتیجه این است که می توانید خیلی ساده تر و آسان تر پروژه هایتان را انجام دهید
 • می توانید از توابع موجود استفاده نمایید
  فریم ورک ها توابع و متدهایی دارند که می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. نوشتن هر کدام از این توابع می تواند زمان زیادی از شما بگیرد.
 • هزینه های اجرای پروژه کاهش می یابد
  طبیعی است که وقتی می توانید از توابع موجود استفاده کنید و پروژه را ساده تر انجام دهید، هزینه ها هم کاهش می یابد.
 • کدها استاندارد می شود
  فریم ورک ها توسط برنامه نویس های معروف نوشته می شوند. طبیعی است که استفاده از این فریم ورک ها باعث می شود در چارچوب نرمال و استاندارد کد بنویسید.
 • فریم ورک ها تست شده هستند
  فریم ورک ها توسط توسعه دهندگانشان تست می شوند و امنیت بلالایی دارند. ضمنا اگر شما به وجود حفره ای مشکوک شوید می توانید آن را با تیم فریم ورک از طریق سایت شان مطرح کنید تا بررسی های لازم انجام شود.
 • از پشتیبانی برخوردار می شوید
  معمولا فریم ورک ها دارای گروه های پشتیبانی و انجمن های آنلاین هستند. شما از این طریق می توانید پاسخ پرسش هایتان را دریافت نمایید.

معایب استفاده از فریم ورک ها

 • مجبور به قبول محدودیت ها هستید
  ساختار اصلی فریم ورک را نمی توان تغییر داد. شما هنگام کار با هر فریم ورک، باید به محدودیت های آن احترام بگذارید. مهم است که فریم ورکی را انتخب نمایید که با نیازهایتان هم خوانی داشته باشد.
 • مفاهیم کدها را به خوبی درک نمی کنید
  هنگامی که از فریم ورک ها استفاده می کنید مفاهیم کدها را درک نمی کنید. وقتی خودتان تمامی پروژه را کدنویسی می کنید مطمئنا بهتر می دانید که چه نوشته اید و هر بخش چه کاری انجام می دهد.
 • برخی کدها اضافی است
  وقتی از فریم ورک ها استفاده می کنید برخی کدهای آن ها لازم و برخی اضافی است. یعنی با استفاده از هر فریم ورک، کدهای اضافه وارد پروژه تان می شود.
 • ابتدا باید فریم ورک را یاد بگیرید
  البته این مورد را نمی توان به عنوان یک عیب اساسی به شمار آورد. برای استفاده از فریم ورک باید ابتدا آن را یاد بگیرید. ممکن است لازم باشد فریم ورک را شخصی سازی کنید بنابراین اول باید آن را کاملا بلد باشید.
 • گاهی ممکن است مشکلاتی پیش بیاید
  فریم ورک ها در دسترس همه افراد هستند. طبیعی است که افراد با سوء نیت هم به این فریم ورک ها دسترسی دارند. این افراد ممکن است با در نظر گرفتن طرح ها و اهداف شما بتوانند مشکلاتی برایتان پیش بیاورند. البته این مورد به ندرت اتفاق می افتد.
 • نیاز به شخصی سازی وجود دارد
  هنگام استفاده از فریم ورک ها باید تغییرات قابل توجهی در آن ها بدهید. اگر از فریم ورک ها بدون اعمال تغییرات استفاده کنید، سایت تان شبیه به سایت های دیگران خواهد بود. قطعا شما دوست ندارید چنین اتفاقی بیافتد بنابراین باید شخصی سازی را انجام دهید.
 • امکان حذف برخی قابلیت ها وجود دارد
  در صورتی که تیم توسعه دهنده یک فریم ورک تصمیم بگیرد قابلیتی از آن را حذف کند شما مجبور به پذیرش این موضوع هستید. ممکن است پیش خودتان بگویید خب از ورژن های قدیمی تر استفاده می کنم. درست است شما می توانید این کار را انجام دهید، اما در این صورت احتمالا با باگ های دردسرسازی مواجه خواهید شد.

دات نت فریم ورک چیست؟
“دات نت فریم ورک” در واقع محصولی از مایکروسافت است. این محصول شامل کتابخانه های زیاد همراه با ابزارهایی برای توسعه است. هدف از ایجاد این فریم ورک، داشتن یک محیط برنامه نویسی قابل حمل بود. می توان گفت این هدف به شکلی که سازندگان آن مدنظر داشتند، محقق نشد. برنامه هایی که با این فریم ورک نوشته شده اند، بر روی سیستم عامل های غیر از ویندوز به خوبی اجرا نمی شوند. با این حال دات نت فریم ورک طرفداران زیادی دارد. برنامه نویسی آسان و امکانات زیاد از جمله دلایل محبوبیت این فریم ورک است.

تفاوت میان کتابخانه و فریم ورک
افراد زیادی فکر می کنند فریم ورک مجموعه ای از کتابخانه هاست. این تفکر به صورت کلی درست نیست. تمامی چارچوب های نرم افزار از کتابخانه ها استفاده نمی کنند.
کتابخانه نرم افزار را فراخوانی می کند. اما فریم ورک، کدهای اضافه شده توسط کاربر را فراخوانی می کند. پس از آن فریم ورک تصمیم می گیرد که چه زمانی و در کجا از کدها استفاده کند.
وقتی شما از فریم ورکی مانند Laravel استفاده می کنید اوضاع کمی تغییر می کند. در این جا فریم ورک نرم افزار، کد را فراخوانی می کند. از نظر تخصصی به این حالت، وارونگی کنترل می گوییم.

ساختار MVC در فریم ورک چیست؟
MVC یا Model View Controller عبارتی است که هنگام کار با فریم ورک ها به کار می رود. MVC در واقع شکل خاصی از ترکیب کدها است. در این حالت کدها به سه بخش تقسیم می شوند. اتفاقی که می افتد این است که برنامه به سه بخش تقسیم می شود. مفهومی که درباره آن صحبت می کنیم، برنامه نویسی لایه ای است. سه قسمت گفته شده هر کدام وظایف خودشان را دارند که در این جا به اختصار در مورد آن ها توضیح می دهیم.
بخش Model وظیفه ذخیره و نیز بازیابی اطلاعات را بر عهده دارد. بخش View اطلاعات را به کاربر نمایش می دهد و Controller هم وظیفه دریافت اطلاعات و پردازش آن ها را بر عهده دارد.
هم چنین بسیاری از فریم ورک ها از ابزاری به نام ORM یا Object-Relational Mapping استفاده می کنند. این ابزار باعث بهبود روش ارتباط با پایگاه داده می شود.

خودم می توانم فریم ورک بنویسم؟
برخی از برنامه نویسان باتجربه یا آنها که فکر می کنند با تجربه هستند، فریم ورک ها را به صورت کلی قبول ندارند. بسیاری از این افراد معتقدند که خودشان می توانند یک فریم ورک حرفه ای تر بنویسند. در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم نوشتن فریم ورکی که بتواند بافریم ورک های موجود رقابت کند یا حتی به پای آنها برسد، ابدا کار آسانی نیست. چرا؟ مشخص است. برنامه نویسان بزرگ دنیا بر روی فریم ورک های موجود در حال کار هستند.
اما نوشتن یک فریم ورک جدید می تواند باعث رشد و پیشرفت شما شود. در این مسیر قطعا با چالش های زیادی رو به رو می شوید. حل هر کدام از این چالش ها اطلاعات زیادی به شما می بخشد.

فریم ورک مناسب هر پروژه
بسیاری از برنامه نویسان عقیده دارند که باید فریم ورک مخصوص برای خودشان را بنویسند تا نیازهایشان را برآورده کند. در درجه اول باید بگوییم که انجام چنین کاری آسان نیست. علاوه بر این، شما برای رفع نیازهایتان می توانید فریم ورکی انتخاب کنید که مناسب نیازهایتان باشد. این کار نسبت به نوشتن یک فریم ورک از صفر، هوشمندانه تر به نظر می رسد. این طور نیست؟

فریم ورک های معروف
فریم ورک های زیادی وجود دارند که برنامه نویسان از آنها استفاده می کنند. برخی از این فریم ورک ها عبارتند از:

 1. Laravel
  این فریم ورک مخصوص PHP است.
 2. Codeigniter
  این فریم ورک مخصوص PHP است.
 3. فریم ورک Zend
  همانند دو مورد قبل، این فریم ورک هم مخصوص PHP است.
 4. فریم ورک Angular
  مخصوص جاوا اسکریپت است.
 5. فریم ورک Backbone
  این فریم ورک هم مخصوص جاوا اسکریپت است.
 6. فریم ورک Django
  این فریم ورک مخصوص پایتون است.

کلام آخر
استفاده از فریم ورک ها باعث می شود پروژه تان با سرعت و هزینه کمتری به ثمر برسد. کدها در چارچوب مشخص و استانداردی نوشته می شوند. درست است که معایبی هم برای اسفاده از فریم ورک ها گفتیم اما مزایای استفاده از آن بیشتر است. در حالت کلی می توانیم بگوییم گاهی نیاز به استفاده از فریم ورک ها دارید و گاهی خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست