رپورتاژ روشی برای معرفی و اطلاع رسانی به مخاطب است همان آگهی که از طریق تبلیغات و رسانه به مخاطب انتقال پیدا میکنند و به شکل غیرمستقیم درذهن مخاطبین جای میگیرند که میتوان به شکل متن یا تصویر در سایت های خبری انتشار داده شوند. حتما تصاویری در قالب مقاله یا مستند دیده اید که به نوعی محصولی را معرفی میکنند و از خدمات و کیفیت آن محصول حمایت میکنند که به این روش از تبلیغات رپورتاژ گفته میشود.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ چه تاثیری در کسب و کار شما دارد؟

درواقع رپورتاژ میتواند به شکل متنی یا تصویری به مخاطب شما انتقال پیدا کند و کاربران را متوجه کسب و کار شما کند حال زمانی که رپورتاژ به صورت متنی به مخاطب انتقال داده میشود باید به گونه ای باشد که کاربر صرفا به شکل یک تبلیغ مقاله شما را نگاه نکند و از مطالعه آن منصرف نشود بنابراین باید متنی غیرمستقیم و جذاب تالیف کنید.

تفاوت بک لینک و رپورتاژ

  • لینکی که سایت دیگری به سایت شما میدهد و کاربر از سایتی دیگر میتواند وارد سایت شما شود را بک لینک میگویند و در تمامی صفحات سایت انتشار دهنده میتواند جای بگیرد در صورتی که رپورتاژ فقط میتواند در یک صفحه جای داده شود و به صفحه شما لینک میشود.
  • در بک لینک تنها به کمک یک کلمه کلیدی تعیین شده میتوانید سایت خود را لینک دهید درصورتی که با رپورتاژ شانس توضیح بیشتری برای لینک خود دارید و میتوانید از کلمات کلیدی بیشتری برای معرفی خود کمک بگیرید.
  • بک لینک تنها تا زمان مشخص شده از طرف سایت انتشار دهنده قابل استفاده میباشد و در صورت نیاز مجدد باید اقدام به تمدید آن شود ولی رپورتاژ به صورت همیشگی در سایت باقی میماند و نیاز تمدید مجدد ندارد.

رپورتاژ آگهی چه کمکی میکند؟

برای اولین بار ساخت رپورتاژ در تلویزیون آغاز شد و با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی آسان به اینترنت سایت ها برای کاربران قابل دسترس تر شده اند و رقابت در بازار کسب و کار اینترنتی نیز شدیدتر شده. در گذشته رپورتاژ اینگونه ساخته میشد که فردی بی طرف اقدام به معرفی چند کالا میکرد و این کار برای مخاطبین قابل اعتماد بود که شخص گزارشگر سود و منفعتی از تبلیغات انجام شده نداشته باشد. در ابتدا افراد اعتباری برای تبلیغات قائل نبودند و فکر میکردند تبلیغات این چنینی روشی برای فریب دادن مخاطبین است و تنها کیفیت کالا را نوعی تبلیغ برای خدمات و محصولات میدانستند. ولی امروزه تبلیغات نقش موثری هم برای صاحبین مشاغل و هم برای مخاطبین ایفا میکنند. حال اینکه سایت هایی که به اعتبار کافی از دید مخاطبین رسیده اند فضایی برای معرفی دیگر کسب و کارها فراهم کرده اند که شما میتوانید با استفاده از تبلیغات جذاب در این سایت ها جای گرفته و کسب و کار خود را به مخاطبین معرفی کنید و با این روش اعتماد مخاطبین را نسبت به خدمات و محصولات مورد نظر جلب کنید.

رپورتاژ خبری چیست؟

برای تهیه رپورتاژ خبری لازم نیست که خدمات و محصولات مورد نظر را به شکل نامحسوس و غیرمستقیم معرفی کنید. به طور مثال اگر به تبلیغ محصولی با روش رپورتاژ خبری میپردازید میتوانید با بیان نیاز مخاطبین به محصول رپورتاژ را آغاز کنید و در ادامه به رفع نیاز مخاطب با استفاده از محصول مورد نظر بپردازید و در پایان به شکل آشکار محصول خود را معرفی کنید. این نوع دعوت از مخاطبین برای خرید خدمات و محصولات اصولا در سایت ها و شبکه های خبری به چشم میخورند و مخاطبین به صورت مستقیم با تبلیغات شما برای کسب و کارتان مواجه میشوند.

چگونه رپورتاژ موفقی داشه باشیم؟

با توجه به اینکه رپورتاژ را میتوان به صورت دائمی در سایتهای خبری جای داد و از اعتبار سایت های موفق کمک گرفت باید توجه داشته باشید که از کلمات کلیدی مناسب و تیترهای جذاب و خبری استفاده کنید تا بتوانید با متن یا تصویری مناسب کسب و کار خود را به مخاطب معرفی کنید. سایت هایی که به صورت مداوم به تولید محتوا میپردازند و اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران قرار میدهند انتخاب خوبی برای انتشار رپورتاژ محسوب میشوند و البته که جدا کردن سایت هایی که ارتباط بیشتری با کسب و کار شما دارند حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد بیشتری از مخاطبین خواهند شد.

متن رپورتاژ چگونه طراحی شود؟

  • مهمترین اصل برای موفقیت یک رپورتاژ، محتوایی قوی و جذاب داشتن است. محتوای خوب چنان قدرتی دارد که میتواند مخاطب را بدون اینکه قصد خرید داشته باشد هم جذب کند. جای گیری محتوای خوب در ذهن مخاطبین میتواند کمک کند تا خدمات و محصولات مورد نظر بین افراد دهان به دهان معرفی شوند و مشتریان واقعی را به سمت شما راهنمایی کنند. بنابراین سعی کنید محتوایی که برای کسب و کارتان در نظر میگیرید جامع و قابل فهم باشد و هدفتان را به طور کلی به مخاطب انتقال دهد.
  • سعی کنید طراحی محتوای متن مورد نظر به گونه ای باشد که لینک های شما در چندین قسمت شانس تکرار داشته باشند و مخاطبان برای کلیک کردن بر روی لینک شما مجبور نباشند به قسمت خاصی مراجعه کنند.
  • خاص بودن و تکراری نبودن محتوای متن شما باعث ایجاد محبوبیت برای کسب و کارتان میشود. به طور مثال اینکه شما چندین سایت داشته باشید و یا با چندین سایت برای تبلیغات همکاری میکنید، ولی باید برای هرکدام از این سایت ها متنی متفاوت و خلاقانه طراحی کنید. همچنین با ایجاد تنوع درعکس هایی که برای معرفی خدمات و محصولاتتان منتشر میکنید باعث میشوند تا جذابیت برای بیننده چندین برابر باشد.

در آخر باید بدانید که با پیشرفت تکنولوژی همواره راه های بازاریابی در حال تغییر هستند و صاحبان مشاغل برای کسب موفقیت در تجارت مورد نظر همواره باید برای جذاب و به روز بودن کسب و کارشان تلاش کنند. تنوع محصولات و خدمات این شانس را در اختیار مخاطبین قرار داده تا حق انتخاب بیشتری داشته باشند و این صاحبان مشاغل هستند که باید به دنبال راه هایی برای پیشی گرفتن از رقبای خود باشند. البته لازم به ذکر است که بدانید، افراد و شرکت هایی هستند تا با شما برای تولید محتوا و ساخت رپورتاژ همکاری کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست