وب ویتال در گوگل نوعی ابزار به حساب می آید. گوگل همواره به دنبال ابزارهایی برای بهبود کیفیت عملکرد خود و سایت های در حال فعالیت است که یکی از این ابزارها وب ویتال میباشد. این ابزار برای سنجش کیفیت تجربه کاربری مورد استفاده قرار میگیرد. به طور مثال تصور کنید شما وارد سایتی میشوید و برای خرید یک محصول بر روی آن کلیک میکنید و منتظر باز شدن اطلاعات محصول مورد نظر میشوید، در صورتی که زمان زیادی را معطل بمانید باعث نارضایتی شما میشود. تجربه رضایتمند کاربران باعث تعامل در وب سایت میشود بنابراین سطح کیفیتی سایت اهمیت زیادی دارد.

وب ویتال چیست؟

اهمیت وب ویتال برای گوگل

وب ویتال به صاحبان وب سایت ها کمک میکند تا کیفیت سایت خود را بررسی کنند. این ابزار از این رو حائز اهمیت است که در صورت بالا رفتن سطح کیفیت وب سایت ها کاربران بیشتری جذب خواهند شد. بنابراین گوگل علاوه بر رتبه بندی وب سایت ها برای تجربه کاربری از سرعت وب سایت ها نیز اهمیت زیادی قائل است.

هسته وب ویتال

تمامی وب سایت ها میتوانند از وب ویتال استفاده کنند و هسته وب ویتال زیرمجموعه ای از آن است که مدیران وب سایت ها میتوانند در تمامی صفحات خود اجرا کنند.

بخش های اصلی وب ویتال

سه بخش اصلی که قابل اندازه گیری هستند و برای سطح کیفیتی وب سایت ها اهمیت زیادی دارند

 • لودینگ

معیار اندازه گیری بارگذاری سایت میباشد. در این بخش سرعت لود صفحه از زمان باز شدن اولیه صفحه اهمیت زیادی دارد تا باعث رضایتمندی کاربر باشد. این بخش با عناصر منحصری مورد بررسی قرار میگیرند که محدود هستند و علت این محدودیت سادگی اولیه میباشد.

 1. عنصر عکس
 2. عنصر عکس در عنصری دیگر مثل فایل های گرافیکی
 3. عنصر ویدئو یا زمانی که تصویر پوستر استفاده شده است
 4. عنصری با بارگذاری تصویر پس زمینه با عملکرد url
 5. عنصر گره های متنی یا دیگر زیرمجموعه های متنی
 • تعامل

معیار اندازه گیری تعامل کاربران در سایت میباشد. در این بخش تاثیر اولیه ورود کاربر به وب سایت را مشاهده کنید. برای اینکه تجربه خوبی برای کاربر ایجاد شود سایت ها باید تلاش کنند تا کاربر تاخیر در اولین ورودی به صفحه مورد نظر را نذاشته باشد.

 • ثبات بینایی

در این بخش امتیازات کسب شده برای چیدمان های غیرمنظره را اندازه گیری میکنند. به طور مثال وارد سایتی میشوید و به محض کلیک بر روی یک گزینه صفحه جابجا شده و با گزینه دیگری برخورد میکنید که این امری آزار دهنده برای کاربر است ویا تغییراتی مانند بزرگ تر، کوچکتر بودن فونت و… در چیدمان روبرو میشوید. از این رو سایتها باید تلاش کنند معیار اندازه گیری ثبات بینایی صفحه بیشتر از ۰٫۱ نباشد.

ابزارهای اندازه گیری Core Web Vitals

به اعتقاد گوگل core web vitals برای سنجش تجربه کاربری اهمیت زیادی دارد. بنابراین تمامی ابزارهای گوگل از core web vitals پشتیبانی میکنند. همچنین ۶ ابزار برای اطلاع مدیران و کاربران از وضعیت سایت ها معرفی شده که کمی با آن ها آشنا میشویم.

 • کنسول جستجوی گوگل
  سمت چپ منوی جستجوگر گوگل گزینه ای اضافه شده که امکان بررسی سایت را برای نسخه موبایل و دسکتاپ فراهم میکند. کارکرد این گزینه به این شکل میباشد که شرایط مناسب صفحه را با رنگ سبز و شرای خطا در صفحه با رنگ های قرمز و نارنجی تفکیک شده اند، که در صورت بروز خطا باید نسبت به رفع آن ها اقدام شود.
  همچنین گزارش تحلیلی برای صفحاتی که اطلاعات و بازدید مناسبی داشته باشند، ارائه میشود. این گزارش براساس زمان و نحوه عملکرد بارگذاری سایت برای کاربران مختلف ارایه میشود.
 • تست سرعت سایت
  یکی دیگر از ابزاهای کمکی میباشد که برای استفاده از آن در ایران باید از فیلترشکن استفاده شود. این ابزار برای تست و بررسی مدت زمان سرچ آدرس یک سایت تا باز شدن اولین صفحه را ارزیابی میکند و هرچه این زمان کمتر تر باشد بهتر است.
 • Lighthouse
  با استفاده از lighthouse میتوانید تحلیل فاکتورهای web vitals را مورد بررسی قرار دهید و در آنالیز سئو از گزارش ها کمک بگیرید. این تحلیل ها فقط برای نسخه دسکتاپ ارئه میشود.
 • گزارش UX Chrome
  این گزارش تجربه کاربری سایت را به طور کلی جمع آوری میکند و بر روی گزارش داده های دنیای واقعی تمرکز دارد.
 • قابلیت DevTools
  این ابزار برای کمک به رفع مشکلات بصری موجود در صفحه طراحی شده تا مدیران سایت بتوانند برای بهینه سازی عملکرد سایت اقدام کنند.
 • قابلیت core web vitals
  با اسفاده از این ابزار میتوانید فاکتورهای web vitals را مورد بررسی قرار دهید. این ابزار زا به راحتی میتوانید از کروم نصب و راه اندازی کنید.

معیارهای سنجش تجربه کاربری

In The Lab : با استفاده از شبیه سازی از یک صفحه لود میتوانید بهبود تجربه کاربری را بسنجید.
In The Field : معیار سنجش لود و تعامل یک کاربر حقیقی برای بهبود کیفیت سایت.

هسته وب ویتال و کتابخانه جاوا اسکریپت

کتابخانه جاوا اسکریپ این امکان را به شما میدهد که به راحتی با استفاده از ابزارهای وب ویتال، سایت خود را ارزیابی کنید. برای تهیه این گزارش شما نیاز به استفاده یک کد هم ندارید و به آسانی میتوانید تمام معیارهای مورد نظر گوگل را مورد سنجش قرار دهید.

وب ویتال های دیگر

هسته وب ویتال بهترین و ریزبینانه ترین ابزار برای ارزیابی معیارها جهت بهبود تجربه کاربری میباشد ولی وب ویتال های دیگری هم وجود دارند. اینها به صورت مکمل یا پروکسی بر روی قسمتی از تجربیات کاربران و یا موضوعی خاص تمرکز میکنند.
برای مثال ویتال هایی هستند که صرفا برای تجربه لودینگ صفحه مورد استفاده قرار میگیرند و برای رفع بهبود تجربه کاربری به مدیران سایت ها کمک میکنند. از سویی دیگر ویتال هایی که به سنجش میزان تعامل کاربران در سایت میپردازند نیز در FID مورد استفاده قرار میگیرند.

تکامل در وب ویتال ها
وب ویتال ها سیگنال هایی را برای ارزیابی تجربیات کاربران در اختیار وب سایت ها قرار میدهند تا در بهبود روند کیفیت به مدیران سایت ها کمک کنند. هسته وب ویتال ها بازدهی متغیری در هر صفحه دارند ولی این سیگنال ها برای بازدهی مناسب باید آپدیت های جدید داشته باشند تا بی نقص عمل کنند و تاثیر بسزایی از عملکرد و نتایج مورد نیاز در اختیار قرار دهند.

در آخر باید تاکید کنیم که تجربه کاربری اهمیت ویژه ای برای بهبود سایت ها دارند و برای بالا بردن رتبه خود باید پیرو معیارهای گوگل باشند. در جریان باشید که سیاست گوگل همواره در حال ایجاد تغییرات چشمگیری در این خصوص میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست